Uszkodzone silniki elektryczne
Urządzenia elektryczne i w tym silniki elektryczne z biegiem czasu mogą ulec awarii. Zakłady przemysłowe, drobni przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni przez lata swojej egzystencji mogą posiadać w swoich zbiorach uszkodzone silniki elektryczne. Co z nimi można zrobić?
Problem uszkodzonych silników elektrycznych dotyka głównie wielkie przedsiębiorstwa, które do swojej pracy wykorzystują dziesiątki silników elektrycznych. Nie oznacza to jednak, że mniejszych problem nie dotyczy. Zalegające maszyny w warsztatach i magazynach poza zajmowaniem nierzadko bardzo potrzebnego miejsca to również cenne miejsce części zamiennych.
Uszkodzone silniki przede wszystkim warto naprawiać. Uszkodzenia elektryczne są jak najbardziej do naprawy. Jeśli silnik uległ uszkodzeniu mechanicznemu to należy dokładnie przeanalizować sens naprawy. W podjęciu decyzji o naprawie silnika elektrycznego może pomóc doświadczony serwis silników elektrycznych.
Pracujący tam serwisanci analizują stopień uszkodzenia maszyny oraz szacują koszty naprawy. Dzięki takim informacjom można samemu metodą analityczną zweryfikować sens przedsięwzięcia. Jeśli jednak nie zamierzamy naprawiać uszkodzonego silnika, to w przypadku dużego parku maszynowego uszkodzony silnik może zostać dawcą części dla innych pracujących silników tego samego typu. Z uszkodzonych silników można podjąć np. kapy, wał, puszkę i kostkę przyłączeniową, łapy, osłonę, dławice czy nawet przewietrznik. Generalnie wszystkie demontowane ale sprawne części.
Złomowanie to ostateczność
Wiele podmiotów widząc niepotrzebny silnik, nawet często sprawny od razu podejmuje decyzję o złomowaniu maszyny. Osoby te najczęściej tłumaczą swoje działanie chęcią szybkiego pozyskania środków pieniężnych na kolejną maszynę.
Niestety w ostatnim czasie zauważamy coraz większy nurt złomowania nawet dobrych silników elektrycznych. Silniki te jeszcze mogłyby z pewnością posłużyć wiele długich lat.
Najczęściej poszukiwane części silników elektrycznych
Mechaniczne wyeksploatowanie silników to chleb codzienny osób zajmujących się utrzymaniem ruchu. O ile silniki są w ciągłej sprzedaży to problem części zamiennych jest bardzo mały. Problem ten w szczególności został wyeliminowany lub zminimalizowany w przypadku krajowych silników elektrycznych. Hurtownie, które oferują materiały do przezwajania silników oraz same silniki posiadają w swojej ofercie bogaty asortyment części zamiennych takich jak np. osłony, łapy, puszki przyłączeniowe czy kostki. Spory problem pojawia się w przypadku starszych silników rodzimej produkcji oraz starych jak i nowych zagranicznych produktów. W tych przypadkach kupno nowych części jest prawie że nie możliwe lub jeśli już można kupić to najczęściej za niemałe pieniądze. Stąd też magazynowanie części z demobilu jeden z dobrych kroków w procesie utrzymaniu ruchu.