Czy opłaca się przewijać silnik
Opłacalność każdej inwestycji jest podstawowym argumentem, który decyduje o jej przeprowadzeniu. Czy w dzisiejszych czasach opłaca się przewijać lub bardziej fachowo przezwajać silniki elektryczne? Odpowiadamy!
Silniki elektryczne podobnie jak inne urządzenia elektryczne mogą ulec awarii. Uszkodzenia w silnikach elektrycznych możemy podzielić na:
- uszkodzenia mechaniczne,
- uszkodzenia elektryczne.
Oba rodzaje uszkodzeń wymuszają na inwestorze czasowe wyłączenie maszyny z użytku. Uszkodzenia mechaniczne to typowe uszkodzenia obudów maszyn elektrycznych np. uszkodzeniu ulega jedna z kap silnika. Uszkodzone gniazdo łożyska doprowadza do tarcia wirnika o stojan co ostatecznie może też przełożyć się na stan uzwojenia. Naprawy mechaniczne trwają zazwyczaj dłużej niż przezwojenie silnika.
Zaniedbanie kondycji mechanicznej silników elektrycznych ma bardzo wymierny skutek na obwód elektryczny silnika. Jak już wspomniano, zignorowanie uszkodzeń np. łożysk, kap doprowadza do uszkodzeń w uzwojeniach silnika. Inną mechaniczną usterką silnika, która wprost rzutuje na decyzję o przezwojeniu silnika to przesunięcie wzdłużne wirnika. W klatkę wirnika wciśnięty jest wałek napędowy. W skrajnych przypadkach lub ciężkich warunkach otoczenia klatka na wale potrafi się przesunąć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W efekcie czego silnik trafi swoje parametry. Objawia się to mniejszą mocą mechaniczną, prowadzi to też do przegrzania uzwojenia.
Typowe usterki elektryczne silnika
Poza uszkodzeniami mechanicznymi silniki elektryczne trapią również uszkodzenia elektryczne. Przegrzania uzwojenia na skutek przeciążenia to jedna z najczęstszych przyczyn awarii silników. Tego typu uszkodzenia najczęściej przekładają się na całe uzwojenie. Równomiernie przegrzane cewki silnika kwalifikują go do całkowitego przezwojenia.
Problemy z zasilaniem silników elektrycznych potrafią uszkodzić w stojanie niekiedy jedynie część uzwojeń. Dziś dzięki wysoce rozwiniętej metrologii istnieją już możliwości weryfikacji czy dany stojan należy przezwoić w całości czy jest możliwość wymiany tylko części uzwojenia. Mimo wszystko zaleca się wymianę całości uzwojeń, ponieważ starsze uzwojenie może już cierpieć na naturalne starzenie się izolacji. Nadszarpnięta zębem czasu izolacja ulega coraz większej destrukcji i traci swoje parametry izolacyjne. Jednym z czynników, które stopniowo pogarszają jakość izolacji preszpanowej to naturalna chłonność wody z powietrza.
Dziś przed podjęciem decyzji o przezwojeniu silnika elektrycznego należy zweryfikować opłacalność przedsięwzięcia. Ceny nowych silników elektrycznych kuszą zakupem nowego silnika i złomowaniem uszkodzonego. Zdecydowanie polecamy zakup nowego silnika w sytuacji, gdy uszkodzony silnik jest w słabej kondycji mechanicznej. Jeśli silnik posiada liczne wady mechaniczne typu uszkodzone obie kapy silnika i uszkodzony rdzeń przez długie tarcie wirnika to zalecamy wymianę silnika na nowy. Wymianie podlega często silnik, który nie jest już w seryjnej produkcji i części zamienne do niego są praktycznie niemożliwe do zdobycia.
Kiedy warto przezwoić silnik?
Przezwojenie silnika opłaca się zawsze kiedy występuje walka z czasem. Utrzymanie ciągłości produkcji i niedopuszczanie do przestojów jest ważniejsze i bardziej opłacalne niż oszczędność kilkunastu złotych przy serwisie silnika elektrycznego.
Zastąpienie uszkodzonego silnika innym silnikiem często rodzi nowe komplikacje. Silniki elektryczne różnych producentów posiadają inne wymiary co wymusza na osobie wymieniającej silnik dostosowanie maszyny od nowego silnika. Proces ten wymaga czasu oraz kosztów, co potrafi przekreślić opłacalność zadania. Wymiana uzwojenia w uszkodzonym silniku w tym momencie jest szybsza i bezproblemowa, nie tworząca w przyszłości kolejnych problemów.
Dlaczego warto przezwoić silnik elektryczny?
Przezwojenie silnika elektrycznego odtwarza jego pierwotne parametry. Silniki elektryczne w przeciwieństwie do spalinowych nie tracą mocy z biegiem czasu, chyba, że następują bardzo duże problemy mechaniczne np. uszkodzone łożyska. Naprawa silnika elektrycznego trwa bardzo szybko. Przezwojenie silnika często może odbyć się tego samego dnia. Parametry silników elektrycznych można modyfikować. Podczas procesu naprawy silnika elektrycznego można dostosować uzwojenie do obecnie panujących warunków podczas pracy silnika np. silnik, który wykorzystujemy pracuje w hali, gdzie panuje wyższa temperatura niż pierwotnie zakładano. By zwiększyć bezawaryjność silnika, podczas przezwajania należy odpowiednio dobrać materiały by poprawić warunki pracy silnika.
Jeśli podczas rozruchu występują problemy z wystartowaniem silnika to istnieje możliwość odpowiedniej modyfikacji uzwojenia podczas przezwajania i dostosowania silnika do pracy z przełącznikiem Y/D (przełącznik gwiazda – trójkąt) ograniczającym prąd rozruchowy silnika.